A Facebook tényelemző rendszerével kíván harcolni a gyakran futótűzként terjedő álhírekkel szemben, melyre az amerikai elnökválasztás kapcsán kiemelten nagy szerep hárul.
A Facebook és Twitter legnagyobb félelme is beigazolódott, amikor Donald Trump a részeredmények tudatában kihirdette magát győztesnek. Erre a Twitter úgy reagált, hogy tiltotta a poszt megoszthatóságát, a Facebook pedig a bejegyzés alatt jelezte, hogy a szavazatok számlálása még tart és az eredmény egyáltalán nem biztos.
Szakértők szerint Trump korai győzelmi kijelentésével annak a narratívának kívánt megágyazni, hogy a szavazást a demokraták elcsalták. Ezt bizonyítja az amerikai elnök elmúlt napokban folytatott közösségi média aktivitása is.


Folyamatosan jelennek a Facebookon olyan hírek, ami kidobott levélszavazatokra hívja fel a figyelmet. Georg Spöttle, biztonságpolitikai szakértő is erről számol be egyik bejegyzésében, amit a Facebook tényelemzője részben valótlan információnak jelölt meg.

A Facebook elég óvatosan fogalmaz, a “Hiányzó kontextus. Ugyanezt az információt független tényellenőrzők egy másik bejegyzésben ellenőrizték.” szöveg egyetlen képre vonatkozik:

A megjelölt képnél a “Magyarázat” gombra kattintva megtekinthető a tényelemző szervezet hivatkozása, amiben elmagyarázzák a kép hamis mivoltát és történetét.
A posztot eredetileg Edward Wood, egy a Trump kormányt támogató magánszemély tette fel közösségi médiára azt állítva, hogy az emberek kihajított szavazatokat találnak mindenhol Kalifornia, Texas és Pennsylvánia állam egész területén.
A fotó azonban egy 2018-ban megjelent bejegyzésből származik a New Jersey Advance Mediától. A bejegyzés egy postai dolgozóról szól, aki miután felmondott a postán, az útmentén hagyta a levelekkel teli dobozokat. Ezt a képet felhasználva kommunikálja több republikánus szenátor is, hogy választási csalás történik. A bejegyzés futótűzként terjed, az eredeti posztot is már több, mint 13.000-en osztották meg, ugyanakkor kommentben több felhasználó is megjegyezte, hogy ez egy 2018-ban készült kép, de ezekre a megjegyzésekre a bejegyzést készítői nem reagáltak.

A hivatalos tényellenőrző bejegyzés (amire a Facebook is utal) itt tekinthető meg.